Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, AMD Ryzen AI 7 Pro 350, 32 GB, 1 TB PCIe SSD, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års Premier Support
Lenovo 21QJ00DQMX
11 680 3DMark11 P
Art.nr: 55360
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
20 392 kr
1,75 kr / 3DMark11 P
| Display | |
|---|---|
| Storlek (tum) | 14" |
| Paneltyp | IPS |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| HD typ | WUXGA |
| Ljusstyrka | 400 cd/m² |
| Pekskärm | Nej |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| RGB-färgrymd | NTSC |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| Färgomfång | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Tillverkare | AMD |
| Processorfamilj | AMD Ryzen AI 7 |
| Processorgeneration | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor | 350 |
| Processor antal kärnor | 8 |
| Processor antal trådar | 16 |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processorboostfrekvens | 5 GHz |
| Processorns cache | 16 MB |
| Processorns baseffekt | 28 W |
| NPU (Neural processor unit) | |
|---|---|
| NPU (Neural Processor Unit) | AMD Ryzen AI |
| Total processorprestanda upp till | 66 TOPs |
| NPU-prestanda upp till | 50 TOPs |
| Grafiken | |
|---|---|
| Ombord grafikkort modell | AMD Radeon 860M |
| Diskret grafikkort | Nej |
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Lagringsmedia | SSD |
| Total lagringskapacitet | 1000 GB |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Minne | |
|---|---|
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minnesplatser | 2x SO-DIMM |
| Minneslayout | 2 x 16 GB |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minnets formfaktor | SO-DIMM |
| Anslutningar | |
|---|---|
| Intel Thunderbolt 4 | Ja |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Antal HDMI | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| USB Sleep-and-Charge (laddning i viloläge) | Ja |
| Antal LAN-portar (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Produktens färg | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Nätverk | |
|---|---|
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Antenntyp | 2x2 |
| Batteri | |
|---|---|
| Batterikapacitet | 57 Wh |
| Audio | |
|---|---|
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Ljudchipp | Realtek ALC3287 |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Programvara | |
|---|---|
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets språk | Danska, Engelska, Finska, Norska, Svenska |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Copilot+ PC | Ja |
| Medföljande programvara | Lenovo AI Now |
| Microsoft Copilot | Ja |
| Kamera | |
|---|---|
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 5 MP |
| Infraröd (IR) kamera | Ja |
| Strömtillförsel | |
|---|---|
| AC-adapter effekt | 65 W |
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
| Bevakning | |
|---|---|
| Windows Hello | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Kortläsare för smarta kort | Ja |
| Tangentbord | |
|---|---|
| Numeriskt tangentbord | Nej |
| Pekredskap | ThinkPad UltraNav |
| Tangentbordsspråk | Nordiskt |
| Bakgrundsbelysning | Ja |
| Knapp för Copilot | Ja |
| Vikt & dimension | |
|---|---|
| Bredd | 315,9 mm |
| Djup | 223,7 mm |
| Höjd (framsida) | 1,09 cm |
| Höjd (baksida) | 1,61 cm |
| Vikt | 1,38 kg |
| Förpackningens innehåll | |
|---|---|
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Fabrikat | |
|---|---|
| Tillverkare | Lenovo |
| SKU | 21QJ00DQMX |
| Produktlänk | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad_T14_Gen_6_AMD?M=21QJ00DQMX |
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 226V, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, Arc Graphics 130V, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
9 5003DMark11 P
Art.nr: 56593 15 272 kr
1,61 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 225U, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
5 2503DMark11 P
Art.nr: 54149 15 672 kr
2,99 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 225U, 32 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager (ber. 2026-05-18)
Beställningsvara (ber. 2026-05-18)
5 2503DMark11 P
Art.nr: 53987 15 912 kr
3,03 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 225U, 32 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
5 2503DMark11 P
Art.nr: 54158 17 112 kr
3,26 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, AMD Ryzen AI 7 Pro 350, 32 GB, 1 TB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
11 6803DMark11 P
Art.nr: 54812 19 832 kr
1,70 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 7 258V, 32 GB, 1 TB PCIe SSD, Intel Arc Graphics 140V, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-05-18)
10 8003DMark11 P
Art.nr: 53254 20 552 kr
1,90 kr/3DMark11 P
Garantiutökning Lenovo Onsite Upgrade, 3 års på-platsen-garanti från 3 års garanti (Carry-in)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 18889
1 119,20 kr
Garantiutökning Lenovo ThinkPad, 3 års Premier Support från 3 års garanti (Carry-in)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
Art.nr: 18986
1 992 kr
Lenovo Quectel EM061K-GL, 4G/LTE M.2 Card, till bl.a. ThinkPad T14s, se lista
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 55663
1 039,20 kr
Lenovo ThinkPad Quectel RM520N-GL, 5G M.2 WWAN Module, till ThinkPad, se lista
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 53258
2 552 kr
27" Lenovo ThinkVision T27h-30, IPS 2560x1440, 4 ms, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP/USB-C 90W, LAN, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
27tum
Art.nr: 53950 7 272 kr
269,33 kr/tum
Logitech B110 Silent, 1000 dpi, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
1 000dpi
Art.nr: 6740 95,20 kr
0,10 kr/dpi
Lenovo ThinkPad USB-C Wireless Compact Mouse, 2400 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (3-4 dagar)
2 400dpi
Art.nr: 48763 311,20 kr
0,13 kr/dpi
Logitech M220 Silent, USB nano-adapter, 1000 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
1 000dpi
Art.nr: 4260 167,20 kr
0,17 kr/dpi
Logitech Wireless Mouse M280, 1000 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
1 000dpi
Art.nr: 2835 215,20 kr
0,22 kr/dpi
USB-C/USB 3.0 dockningsstation StarTech.com DK30A2DH, 2xHDMI/2xDP 4K@60Hz, komboport hörlur/mikrofon, GigaLAN, 6xUSB 3.1
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-16)
Art.nr: 51378
1 879,20 kr
Logitech BRIO, 4k/UHD-video, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
Art.nr: 2692
1 599,20 kr
Logitech HD WebCam C270, 720p, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
Art.nr: 2044
199,20 kr
Logitech Webcam C925e, 1080p, H.264
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 2046
519,20 kr
Lenovo ThinkPad 15" Sleeve - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
15tum
Art.nr: 6409 399,20 kr
26,61 kr/tum
DC-adapter Lenovo USB-C Travel Adapter 65W, biladapter, cigguttag
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
65W
Art.nr: 6237 639,20 kr
9,83 kr/W
15.6" Lenovo ThinkVision M15, Full HD IPS 1920x1080, USB-C
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
15,6tum
Art.nr: 11516 2 072 kr
132,82 kr/tum
Jabra Evolve 20 MS Mono, volymkontroll, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
Art.nr: 9123
359,20 kr
Lenovo Legion H300, 3,5mm
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara
Art.nr: 47516
839,20 kr
Microsoft Office Home 2024, alla språk, för 1 dator, PC/Mac, E-licens
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 49926
1 319,20 kr
Webcam Viewsonic VB-CAM-001 1080p-30fps 110-grad stereo klämma/fot/tripod-fäste PC/Mac/Chrome 1Å
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 10318
279,20 kr
Kontaktdon TP cat6a Keystone tool-less metall/vit
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 13321
41 kr
Logitech Marathon Mouse M705, USB nano-adapter - Silver
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
1 000dpi
Art.nr: 4235 304 kr
0,30 kr/dpi
Microsoft Windows 11 Home 64-bit, alla språk, E-Licens
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 4656
1 295 kr



