Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 225U, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års garanti
Lenovo 21QC007TMX
5 250 3DMark11 P
Art.nr: 54149
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
15 672 kr
2,99 kr / 3DMark11 P
| Display | |
|---|---|
| Storlek (tum) | 14" |
| Paneltyp | IPS |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| HD typ | WUXGA |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Ljusstyrka | 400 cd/m² |
| Pekskärm | Nej |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| RGB-färgrymd | NTSC |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| Färgomfång | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Tillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 5 |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor | 225U |
| Processor antal kärnor | 12 |
| Effektiva kärnor | 8 |
| Prestandakärnor | 2 |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 3,8 GHz |
| Processor antal trådar | 14 |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 4,8 GHz |
| Processorboostfrekvens | 4,8 GHz |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processorns baseffekt | 15 W |
| Basfrekvens för prestandakärna | 1,5 GHz |
| Basfrekvens för effektiv kärna | 1,3 GHz |
| Maximal turboeffekt | 57 W |
| LP-E-kärnor (Low Power Efficient-cores) | 2 |
| Basfrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 700 MHz |
| Maximal turbofrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 2,4 GHz |
| NPU (Neural processor unit) | |
|---|---|
| NPU (Neural Processor Unit) | Intel AI Boost |
| Stöd för Windows Studio-effekter | Ja |
| Grafiken | |
|---|---|
| Ombord grafikkort modell | Intel Graphics |
| Diskret grafikkort | Nej |
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Lagringsmedia | SSD |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| M.2 SSD-storlek | 2280 (22 x 80 mm) |
| Minne | |
|---|---|
| Internminne | 16 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minnesplatser | 2x SO-DIMM |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minnets formfaktor | SO-DIMM |
| Anslutningar | |
|---|---|
| Intel Thunderbolt 4 | Ja |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Antal HDMI | 1 |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
| HDMI-version | 2.1 |
| USB Sleep-and-Charge (laddning i viloläge) | Ja |
| Antal LAN-portar (RJ-45) | 1 |
| USB Sleep-and-Charge-portar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Produktens färg | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Nätverk | |
|---|---|
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| WLAN-kontrollens modell | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Antenntyp | 2x2 |
| Batteri | |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium-Ion (Li-Ion) |
| Batterikapacitet | 57 Wh |
| Snabb laddning | Ja |
| Audio | |
|---|---|
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Ljudchipp | Realtek ALC3287 |
| Ljudsystem | Dolby Audio |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Programvara | |
|---|---|
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets språk | Engelska, Norska, Svenska, Danska, Fin |
| Kamera | |
|---|---|
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 5 MP |
| Infraröd (IR) kamera | Ja |
| Strömtillförsel | |
|---|---|
| AC-adapter effekt | 65 W |
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
| Bevakning | |
|---|---|
| Windows Hello | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Kortläsare för smarta kort | Ja |
| Tangentbord | |
|---|---|
| Numeriskt tangentbord | Nej |
| Pekredskap | ThinkPad UltraNav |
| Tangentbordsspråk | Nordiskt |
| Bakgrundsbelysning | Ja |
| Knapp för Copilot | Ja |
| Vikt & dimension | |
|---|---|
| Bredd | 315,9 mm |
| Djup | 223,7 mm |
| Höjd (framsida) | 1,09 cm |
| Höjd (baksida) | 1,61 cm |
| Vikt | 1,38 kg |
| Förpackningens innehåll | |
|---|---|
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Miljökrav | |
|---|---|
| Temperatur vid drift | 5 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | 5 - 43 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 8 - 95% |
| Fabrikat | |
|---|---|
| Tillverkare | Lenovo |
| SKU | 21QC007TMX |
| Produktlänk | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad_T14_Gen_6_Intel?M=21QC007TMX |
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 226V, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, Arc Graphics 130V, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
9 5003DMark11 P
Art.nr: 56593 15 272 kr
1,61 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 225U, 32 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager (ber. 2026-05-18)
Beställningsvara (ber. 2026-05-18)
5 2503DMark11 P
Art.nr: 53987 15 912 kr
3,03 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 225U, 32 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
5 2503DMark11 P
Art.nr: 54158 17 112 kr
3,26 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, AMD Ryzen AI 7 Pro 350, 32 GB, 1 TB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
11 6803DMark11 P
Art.nr: 54812 19 832 kr
1,70 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, AMD Ryzen AI 7 Pro 350, 32 GB, 1 TB PCIe SSD, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
11 6803DMark11 P
Art.nr: 55360 20 392 kr
1,75 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad T14 G6, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 7 258V, 32 GB, 1 TB PCIe SSD, Intel Arc Graphics 140V, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-05-18)
10 8003DMark11 P
Art.nr: 53254 20 552 kr
1,90 kr/3DMark11 P
Garantiutökning Lenovo ThinkPad, 3 års Premier Support Plus från 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 19299
1 559,20 kr
Garantiutökning Lenovo ThinkPad, 4 års Premier Support från 3 års Premier Support
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
Art.nr: 19018
1 319,20 kr
Microsoft Office Home 2024, alla språk, för 1 dator, PC/Mac, E-licens
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 49926
1 319,20 kr
Webcam Viewsonic VB-CAM-001 1080p-30fps 110-grad stereo klämma/fot/tripod-fäste PC/Mac/Chrome 1Å
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 10318
279,20 kr
Kontaktdon TP cat6a Keystone tool-less metall/vit
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 13321
41 kr
Logitech Marathon Mouse M705, USB nano-adapter - Silver
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
1 000dpi
Art.nr: 4235 304 kr
0,30 kr/dpi
Microsoft Windows 11 Home 64-bit, alla språk, E-Licens
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 4656
1 295 kr




