Dell 14 Premium DA14250, 14.5" 3.2K AMOLED touch, Intel Core Ultra 7 255H, 32 GB, 1 TB PCIe SSD, GeForce RTX4050, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 1 års på-platsen-garanti
Dell Y94PD
30 600 3DMark11 P
Art.nr: 57699
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
23 112 kr
0,76 kr / 3DMark11 P
| Display | |
|---|---|
| Storlek (tum) | 14,5" |
| Paneltyp | AMOLED |
| Upplösning | 3200 x 2000 pixlar |
| HD typ | 3.2K |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000000:1 |
| Ljusstyrka | 400 cd/m² |
| Pekskärm | Ja |
| Max uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Pixeltäthet | 260 ppi |
| RGB-färgrymd | DCI-P3 |
| Display-respons rise/fall | 1 ms |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| Reflexdämpande ytskikt | Ja |
| Färgomfång | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Tillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 7 |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor | 255H |
| Processor antal kärnor | 16 |
| Effektiva kärnor | 8 |
| Prestandakärnor | 6 |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 4,4 GHz |
| Processor antal trådar | 16 |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 5,1 GHz |
| Processorboostfrekvens | 5,1 GHz |
| Processorns cache | 24 MB |
| Processorns baseffekt | 28 W |
| Basfrekvens för prestandakärna | 2 GHz |
| Basfrekvens för effektiv kärna | 1,5 GHz |
| Maximal turboeffekt | 115 W |
| LP-E-kärnor (Low Power Efficient-cores) | 2 |
| Basfrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 700 MHz |
| Maximal turbofrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 2,5 GHz |
| NPU (Neural processor unit) | |
|---|---|
| NPU (Neural Processor Unit) | Intel AI Boost |
| Total processorprestanda upp till | 96 TOPs |
| NPU-prestanda upp till | 13 TOPs |
| Stöd för Windows Studio-effekter | Ja |
| Grafikprocessorns prestanda upp till | 74 TOPs |
| Grafiken | |
|---|---|
| Ombord grafikkort modell | Intel Arc 140T |
| Diskret grafikkort | Ja |
| Diskret grafikkortsmodell | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Diskret grafikminne typ | GDDR6 |
| Minneskapacitet, diskret grafikkort | 6 GB |
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Lagringsmedia | SSD |
| Total lagringskapacitet | 1000 GB |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Inbyggd kortläsare | Ja |
| Typ av minneskort | MicroSD, MicroSDHC, MicroSDXC |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Minne | |
|---|---|
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximalt internminne | 32 GB |
| Minnets formfaktor | Integrerat |
| Dataöverföringshastighet | 8400 MT/s |
| Anslutningar | |
|---|---|
| Intel Thunderbolt 4 | Ja |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 3 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
| Design | |
|---|---|
| Produktens färg | Platina |
| Formfaktor | Clamshell |
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Nätverk | |
|---|---|
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Ja |
| WLAN-kontrollens modell | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Antenntyp | 2x2 |
| Wi-Fi-band | Triband (2,4 GHz/5 GHz/6 GHz) |
| Batteri | |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium Polymer (LiPo) |
| Antal battericeller | 6 |
| Batterikapacitet | 70 Wh |
| Laddningstid | 2 tim |
| Snabb laddning | Ja |
| Audio | |
|---|---|
| Antal inbyggda högtalare | 4 |
| Högtalartillverkare | Waves |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Ljudchipp | Cirrus Logic CS42L43 |
| Ljudsystem | MaxxAudio Pro |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Högtalareffekt | 2,5 W |
| Programvara | |
|---|---|
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Kamera | |
|---|---|
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 2,07 MP |
| Upplösning, främre kamera | 1920 x 1080 pixlar |
| Främre kamera av HD-typ | Full HD |
| Infraröd (IR) kamera | Ja |
| Strömtillförsel | |
|---|---|
| AC-adapter effekt | 100 W |
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
| Bevakning | |
|---|---|
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Tangentbord | |
|---|---|
| Numeriskt tangentbord | Nej |
| Pekredskap | Styrplatta |
| Tangentbordsspråk | Nordiskt |
| Bakgrundsbelysning | Ja |
| Prestanda | |
|---|---|
| Ljussensor | Ja |
| Vikt & dimension | |
|---|---|
| Bredd | 320 mm |
| Djup | 216 mm |
| Höjd (framsida) | 6,7 mm |
| Höjd (baksida) | 18 mm |
| Förpackningens innehåll | |
|---|---|
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Koldioxidavtryck | |
|---|---|
| Koldioxidutsläpp (energiförbrukning) | 42,441 |
| Koldioxidutsläpp i slutet av livscykeln (kg CO2e) | 1,97 |
| Koldioxidutsläpp, logistik (kg CO2e) | 16,121 |
| Koldioxidutsläpp, tillverkning (kg CO2e) | 42,441 |
| Totalt koldioxidavtryck (kg of CO2e) | 329 |
| PAIA-version | PAIA 1.4.7, 2025 |
| Miljökrav | |
|---|---|
| Temperatur vid drift | 0 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 65 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Fabrikat | |
|---|---|
| Tillverkare | Dell |
| SKU | Y94PD |
27" Dell P2725HE, IPS 1920x1080, 5 ms, 100Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/DP/USB-C 90W, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
27tum
Art.nr: 48041 2 312 kr
85,63 kr/tum
27" Dell UltraSharp U2724DE, IPS 2560x1440, 5 ms, 120Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP/TB4/USB-C 90W, LAN, USB 3.2/USB-C-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (2-3 dagar)
27tum
Art.nr: 19340 5 512 kr
204,15 kr/tum
Dell Pro Plus Earbuds EB525, In-Ear, ANC, certifierade för Microsoft Teams
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 55409
1 992 kr
Dell Pro Wireless ANC Headset WL5024, Bluetooth/USB-C, ANC
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
Art.nr: 19533
1 879,20 kr
Logitech B110 Silent, 1000 dpi, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
1 000dpi
Art.nr: 6740 95,20 kr
0,10 kr/dpi
Logitech M220 Silent, USB nano-adapter, 1000 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
1 000dpi
Art.nr: 4260 167,20 kr
0,17 kr/dpi
Logitech Wireless Mouse M280, 1000 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (2-3 dagar)
1 000dpi
Art.nr: 2835 215,20 kr
0,22 kr/dpi
Dell Multi-Device Wireless Keyboard and Mouse Combo KM7120W, RF/Bluetooth, nordiskt
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 19047
639,20 kr
USB-C/USB 3.0 dockningsstation StarTech.com DK30A2DH, 2xHDMI/2xDP 4K@60Hz, komboport hörlur/mikrofon, GigaLAN, 6xUSB 3.1
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-14)
Art.nr: 51378
1 879,20 kr
Dell UltraSharp WB7022, 4k/UHD-video, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 19114
1 759,20 kr
Logitech BRIO, 4k/UHD-video, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (2-3 dagar)
Art.nr: 2692
1 599,20 kr
Logitech HD WebCam C270, 720p, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (2-3 dagar)
Art.nr: 2044
199,20 kr
Logitech Webcam C925e, 1080p, H.264
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 2046
519,20 kr
Dell Ecoloop Pro Classic Briefcase 14"
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (1-2 dagar)
14tum
Art.nr: 53764 359,20 kr
25,66 kr/tum
14" Dell Pro 14 Plus Portable USB-C-monitor, Full HD+ IPS 1920x1200
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
14tum
Art.nr: 53880 2 232 kr
159,43 kr/tum
23.8" Dell UltraSharp U2424HE, IPS 1920x1080, 5 ms, 120Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP/USB-C 90W, USB 3.2-hubb, LAN
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
23,8tum
Art.nr: 19256 2 712 kr
113,95 kr/tum
24.1" Dell P2425E, IPS 1920x1200, 5 ms, 100Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP/USB-C 90W, LAN, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (2-3 dagar)
24,1tum
Art.nr: 19846 2 472 kr
102,57 kr/tum
31.5" Dell UltraSharp U3225Q, IPS 4K/3840x2160, 5 ms, HDR600, höjdjusterbar, pivot, HDMI/DP/2xTB4/USB-C 90W, USB 3.2-hubb, LAN
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
31,5tum
Art.nr: 53830 8 472 kr
268,95 kr/tum
34" Dell UltraSharp U3425WE, Curved IPS 3440x1440, 5 ms, 120Hz, höjdjusterbar, HDMI/DP/TB4/USB-C 90W, LAN, högtalare, USB-C/3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
34tum
Art.nr: 47710 8 232 kr
242,12 kr/tum
37.5" Dell UltraSharp U3824DW, Curved IPS 3840x1600, 5 ms, 2300R, 2xHDMI/DP/USB-C 90W, högtalare, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
38tum
Art.nr: 13337 10 792 kr
284 kr/tum
40" Dell UltraSharp U4025QW, Curved IPS 5120x2160, 5 ms, 120Hz, HDR600, höjdjusterbar, HDMI/DP/TB3/USB-C 140W, 2.5GbE LAN, högtalare, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
40tum
Art.nr: 20334 16 072 kr
401,80 kr/tum
43" Dell U4323QE, IPS 4K/3840x2160, 5 ms, höjdjusterbar, 2xHDMI/DP/USB-C 90W, högtalare, USB 3.2-hubb, LAN, KVM-switch
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
43tum
Art.nr: 29384 9 032 kr
210,05 kr/tum
49" Dell UltraSharp U4924DW, Curved IPS 5120x1440, 5 ms, höjdjusterbar, 2xHDMI/DP/USB-C 90W, högtalare, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
49tum
Art.nr: 19739 11 992 kr
244,73 kr/tum
Dell Pro Wired ANC Headset WH5024, aktiv brusreducering, USB-C
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 50779
679,20 kr
Jabra Evolve 20 MS Mono, volymkontroll, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 9123
359,20 kr
Microsoft Office Home 2024, alla språk, för 1 dator, PC/Mac, E-licens
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 49926
1 319,20 kr
Webcam Viewsonic VB-CAM-001 1080p-30fps 110-grad stereo klämma/fot/tripod-fäste PC/Mac/Chrome 1Å
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 10318
279,20 kr
Kontaktdon TP cat6a Keystone tool-less metall/vit
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 13321
41 kr
Logitech Marathon Mouse M705, USB nano-adapter - Silver
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
1 000dpi
Art.nr: 4235 304 kr
0,30 kr/dpi
Logitech MK540 Advanced Combo, RF, nordiskt, 3 års batteritid
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 3936
455,48 kr





