Lenovo ThinkPad L16 G2, 16" Full HD+ IPS matt, AMD Ryzen 5 PRO 215, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, Radeon 740M, WiFi 7, bakgrundsbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års garanti
Lenovo 21SC001GMX
6 932 3DMark11 P
Art.nr: 54211
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
12 312 kr
1,78 kr / 3DMark11 P
| Display | |
|---|---|
| Storlek (tum) | 16" |
| Paneltyp | IPS |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| HD typ | WUXGA |
| Ljusstyrka | 400 cd/m² |
| Pekskärm | Nej |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| RGB-färgrymd | NTSC |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| Färgomfång | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Tillverkare | AMD |
| Processorfamilj | AMD Ryzen 5 PRO |
| Processorgeneration | AMD Ryzen PRO 200 Series |
| Processor | PRO 215 |
| Processor antal kärnor | 6 |
| Processor antal trådar | 12 |
| Processorfrekvens | 3,2 GHz |
| Processorboostfrekvens | 4,7 GHz |
| Grafiken | |
|---|---|
| Ombord grafikkort modell | AMD Radeon 740M |
| Diskret grafikkort | Nej |
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Lagringsmedia | SSD |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Minne | |
|---|---|
| Internminne | 16 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minnesplatser | 2x SO-DIMM |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minnets formfaktor | SO-DIMM |
| Anslutningar | |
|---|---|
| Intel Thunderbolt 4 | Ja |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Antal HDMI | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| USB Sleep-and-Charge (laddning i viloläge) | Ja |
| Antal LAN-portar (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 2.0 | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Produktens färg | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Nätverk | |
|---|---|
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Antenntyp | 2x2 |
| Batteri | |
|---|---|
| Batterikapacitet | 57 Wh |
| Audio | |
|---|---|
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Ljudchipp | Realtek ALC3287 |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Programvara | |
|---|---|
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets språk | Danska, Engelska, Finska, Norska, Svenska |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Kamera | |
|---|---|
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 5 MP |
| Infraröd (IR) kamera | Ja |
| Strömtillförsel | |
|---|---|
| AC-adapter effekt | 65 W |
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
| Bevakning | |
|---|---|
| Windows Hello | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Kortläsare för smarta kort | Ja |
| Tangentbord | |
|---|---|
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Pekredskap | ThinkPad UltraNav |
| Tangentbordsspråk | Nordiskt |
| Bakgrundsbelysning | Ja |
| Vikt & dimension | |
|---|---|
| Bredd | 357,2 mm |
| Djup | 253,4 mm |
| Höjd (framsida) | 11 mm |
| Höjd (baksida) | 1,97 cm |
| Vikt | 1,79 kg |
| Förpackningens innehåll | |
|---|---|
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Fabrikat | |
|---|---|
| Tillverkare | Lenovo |
| SKU | 21SC001GMX |
| Produktlänk | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad_L16_Gen_2_AMD?M=21SC001GMX |
Lenovo ThinkPad L16 G2, 16" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 225U, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
5 2503DMark11 P
Art.nr: 54209 13 112 kr
2,50 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad L16 G2, 16" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 225U, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års på-platsen-garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
5 2503DMark11 P
Art.nr: 57147 13 112 kr
2,50 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad L16 G2, 16" Full HD+ IPS matt, AMD Ryzen 7 PRO 250, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 7, Radeon 780M, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
12 7853DMark11 P
Art.nr: 56973 13 672 kr
1,07 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad L16 G2, 16" Full HD+ IPS matt, AMD Ryzen 7 PRO 250, 32 GB, 1 TB PCIe SSD, WiFi 7, Radeon 780M, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-15)
12 8193DMark11 P
Art.nr: 54210 14 312 kr
1,12 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad L16 G2, 16" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 7 255U, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års på-platsen-garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
6 6503DMark11 P
Art.nr: 56974 14 792 kr
2,22 kr/3DMark11 P
Lenovo ThinkPad L16 G2, 16" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 7 255U, 32 GB, 1 TB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års på-platsen-garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
6 6503DMark11 P
Art.nr: 53508 16 632 kr
2,50 kr/3DMark11 P
Garantiutökning Lenovo Onsite Upgrade, 3 års på-platsen-garanti från 1 års garanti (Carry-in)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
Art.nr: 18885
1 879,20 kr
Garantiutökning Lenovo ThinkPad, 3 års Premier Support från 1 års garanti (Carry-in)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
Art.nr: 18992
1 919,20 kr
Lenovo Quectel EM061K-GL, 4G/LTE M.2 Card, till bl.a. ThinkPad T14s, se lista
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 55663
1 039,20 kr
Lenovo Quectel EM160R-GL, 4G/LTE M.2 Card, till ThinkPad P14s G5 AMD
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 55664
1 519,20 kr
27" Lenovo ThinkVision T27h-30, IPS 2560x1440, 4 ms, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP/USB-C 90W, LAN, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
27tum
Art.nr: 53950 6 792 kr
251,56 kr/tum
Logitech B110 Silent, 1000 dpi, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
1 000dpi
Art.nr: 6740 95,20 kr
0,10 kr/dpi
Lenovo ThinkPad USB-C Wireless Compact Mouse, 2400 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
2 400dpi
Art.nr: 48763 311,20 kr
0,13 kr/dpi
Logitech M220 Silent, USB nano-adapter, 1000 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
1 000dpi
Art.nr: 4260 167,20 kr
0,17 kr/dpi
Logitech Wireless Mouse M280, 1000 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
1 000dpi
Art.nr: 2835 215,20 kr
0,22 kr/dpi
USB-C/USB 3.0 dockningsstation StarTech.com DK30A2DH, 2xHDMI/2xDP 4K@60Hz, komboport hörlur/mikrofon, GigaLAN, 6xUSB 3.1
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-14)
Art.nr: 51378
1 879,20 kr
Logitech BRIO, 4k/UHD-video, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
Art.nr: 2692
1 599,20 kr
Logitech HD WebCam C270, 720p, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 2044
199,20 kr
Logitech Webcam C925e, 1080p, H.264
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 2046
519,20 kr
DC-adapter Lenovo USB-C Travel Adapter 65W, biladapter, cigguttag
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
65W
Art.nr: 6237 639,20 kr
9,83 kr/W
Jabra Evolve 20 MS Mono, volymkontroll, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 9123
359,20 kr
Lenovo Legion H300, 3,5mm
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara
Art.nr: 47516
879,20 kr
Microsoft Office Home 2024, alla språk, för 1 dator, PC/Mac, E-licens
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 49926
1 319,20 kr
Webcam Viewsonic VB-CAM-001 1080p-30fps 110-grad stereo klämma/fot/tripod-fäste PC/Mac/Chrome 1Å
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 10318
279,20 kr
Kontaktdon TP cat6a Keystone tool-less metall/vit
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 13321
41 kr
Logitech Marathon Mouse M705, USB nano-adapter - Silver
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
1 000dpi
Art.nr: 4235 304 kr
0,30 kr/dpi
Microsoft Windows 11 Home 64-bit, alla språk, E-Licens
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 4656
1 295 kr






