Dell Pro 14 Plus PB14255, 14" Full HD+ VA matt, AMD Ryzen AI 5 340, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro
Dell 2D4HF
11 680 3DMark11 P
Art.nr: 57350
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
15 832 kr
1,36 kr / 3DMark11 P
| Display | |
|---|---|
| Storlek (tum) | 14" |
| Paneltyp | VA |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| HD typ | Full HD+ |
| Kontrastförhållande (medel) | 800:1 |
| Ljusstyrka | 300 cd/m² |
| Pekskärm | Nej |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| Pixeltäthet | 162 ppi |
| RGB-färgrymd | NTSC |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| Färgomfång | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Tillverkare | AMD |
| Processorfamilj | AMD Ryzen AI 5 PRO |
| Processor | PRO 340 |
| Processor antal kärnor | 6 |
| Processor antal trådar | 12 |
| Processorfrekvens | 3,4 GHz |
| Processorboostfrekvens | 4,8 GHz |
| NPU (Neural processor unit) | |
|---|---|
| NPU (Neural Processor Unit) | AMD Ryzen AI |
| Total processorprestanda upp till | 59 TOPs |
| NPU-prestanda upp till | 50 TOPs |
| Grafiken | |
|---|---|
| Ombord grafikkort modell | AMD Radeon 840M |
| Diskret grafikkort | Nej |
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Lagringsmedia | SSD |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Minne | |
|---|---|
| Internminne | 16 GB |
| Typ av internminne | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximalt internminne | 16 GB |
| Minnets formfaktor | Integrerat |
| Dataöverföringshastighet | 7500 MT/s |
| Anslutningar | |
|---|---|
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Antal HDMI | 1 |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
| Antal USB-portar med PowerShare-stöd | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal LAN-portar (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A | 2 |
| USB 4 Gen 3x2, antal portar | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Produktens färg | Aluminium |
| Formfaktor | Clamshell |
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Nätverk | |
|---|---|
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Ja |
| WLAN-kontrollens modell | MediaTek MT7925 |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Antenntyp | 2x2 |
| Wi-Fi-band | Triband (2,4 GHz/5 GHz/6 GHz) |
| Batteri | |
|---|---|
| Antal battericeller | 3 |
| Batterikapacitet | 55 Wh |
| Laddningstid | 4 tim |
| Snabb laddning | Ja |
| Audio | |
|---|---|
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Ljudchipp | Realtek ALC3329 |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Högtalareffekt | 2,5 W |
| Programvara | |
|---|---|
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Kamera | |
|---|---|
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 2,07 MP |
| Upplösning, främre kamera | 1920 x 1080 pixlar |
| Främre kamera av HD-typ | Full HD |
| Infraröd (IR) kamera | Ja |
| Special features | |
|---|---|
| Varumärkesspecifika teknologier | Control Vault 3+, Express Charge Boost capable, TNR, HDR Camera |
| Strömtillförsel | |
|---|---|
| AC-adapter effekt | 65 W |
| USB-laddning, spänning | 5,9,15,20 V |
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
| Bevakning | |
|---|---|
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Ansiktsigenkänning | Ja |
| Kortläsare för smarta kort | Ja |
| Tangentbord | |
|---|---|
| Numeriskt tangentbord | Nej |
| Pekredskap | Styrplatta |
| Tangentbordsspråk | Nordiskt |
| Bakgrundsbelysning | Ja |
| Knapp för Copilot | Ja |
| Vikt & dimension | |
|---|---|
| Bredd | 313,5 mm |
| Djup | 224 mm |
| Höjd | 21,2 mm |
| Vikt | 1,56 kg |
| Förpackningens innehåll | |
|---|---|
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Miljökrav | |
|---|---|
| Temperatur vid drift | 0 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 65 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Fabrikat | |
|---|---|
| Tillverkare | Dell |
| SKU | 2D4HF |
Dell Pro 14 Plus, 14" Full HD+ IPS matt, AMD Ryzen AI 5 PRO 340, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 1 års på-platsen-garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
8 4503DMark11 P
Art.nr: 53119 12 312 kr
1,46 kr/3DMark11 P
Dell Pro 14 Plus, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 236V, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 1 års på-platsen-garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
9 5003DMark11 P
Art.nr: 53687 12 712 kr
1,34 kr/3DMark11 P
Dell Pro 14 Plus PB14250, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core 5 120U, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
7 0553DMark11 P
Art.nr: 57351 15 112 kr
2,14 kr/3DMark11 P
Dell Pro 14 Plus, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 7 255U, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 6E, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 1 års på-platsen-garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara
6 6503DMark11 P
Art.nr: 53688 17 112 kr
2,57 kr/3DMark11 P
Dell Pro 14 Plus, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 5 238V, 32 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 1 års på-platsen-garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara
9 5003DMark11 P
Art.nr: 53211 17 672 kr
1,86 kr/3DMark11 P
Dell Pro 14 Plus, 14" Full HD+ IPS matt, Intel Core Ultra 7 268V, 32 GB, 512 GB PCIe SSD, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 1 års på-platsen-garanti
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
9 9003DMark11 P
Art.nr: 53887 20 872 kr
2,11 kr/3DMark11 P
Dell Active Pen PN5122W
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 50883
639,20 kr
27" Dell P2725HE, IPS 1920x1080, 5 ms, 100Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/DP/USB-C 90W, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
27tum
Art.nr: 48041 2 312 kr
85,63 kr/tum
27" Dell Pro Plus P2725QE, IPS 4K/3840x2160, 5 ms, 100Hz, höjdjusterbar, pivot, 2xHDMI/DP/USB-C 90W, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
27tum
Art.nr: 53184 4 472 kr
165,63 kr/tum
Dell Pro Plus Earbuds EB525, In-Ear, ANC, certifierade för Microsoft Teams
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 55409
1 992 kr
Dell Pro Wireless ANC Headset WL5024, Bluetooth/USB-C, ANC
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
Art.nr: 19533
1 879,20 kr
Logitech B110 Silent, 1000 dpi, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
1 000dpi
Art.nr: 6740 95,20 kr
0,10 kr/dpi
Logitech M220 Silent, USB nano-adapter, 1000 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
1 000dpi
Art.nr: 4260 167,20 kr
0,17 kr/dpi
Logitech Wireless Mouse M280, 1000 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (2-3 dagar)
1 000dpi
Art.nr: 2835 215,20 kr
0,22 kr/dpi
Dell Multi-Device Wireless Keyboard and Mouse Combo KM7120W, RF/Bluetooth, nordiskt
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 19047
639,20 kr
USB-C/USB 3.0 dockningsstation StarTech.com DK30A2DH, 2xHDMI/2xDP 4K@60Hz, komboport hörlur/mikrofon, GigaLAN, 6xUSB 3.1
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-14)
Art.nr: 51378
1 879,20 kr
Dell UltraSharp WB7022, 4k/UHD-video, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 19114
1 759,20 kr
Logitech BRIO, 4k/UHD-video, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (2-3 dagar)
Art.nr: 2692
1 599,20 kr
Logitech HD WebCam C270, 720p, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (2-3 dagar)
Art.nr: 2044
199,20 kr
Logitech Webcam C925e, 1080p, H.264
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 2046
519,20 kr
Dell Ecoloop Pro Classic Briefcase 14"
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (1-2 dagar)
14tum
Art.nr: 53764 359,20 kr
25,66 kr/tum
14" Dell Pro 14 Plus Portable USB-C-monitor, Full HD+ IPS 1920x1200
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
14tum
Art.nr: 53880 2 232 kr
159,43 kr/tum
23.8" Dell UltraSharp U2424H, IPS 1920x1080, 5 ms, 120Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
23,8tum
Art.nr: 19494 2 312 kr
97,14 kr/tum
23.8" Dell UltraSharp U2424HE, IPS 1920x1080, 5 ms, 120Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP/USB-C 90W, USB 3.2-hubb, LAN
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
23,8tum
Art.nr: 19256 2 712 kr
113,95 kr/tum
31.5" Dell UltraSharp U3225Q, IPS 4K/3840x2160, 5 ms, HDR600, höjdjusterbar, pivot, HDMI/DP/2xTB4/USB-C 90W, USB 3.2-hubb, LAN
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
31,5tum
Art.nr: 53830 8 472 kr
268,95 kr/tum
Dell Pro Wired ANC Headset WH5024, aktiv brusreducering, USB-C
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 50779
679,20 kr
Jabra Evolve 20 MS Mono, volymkontroll, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 9123
359,20 kr
AC-adapter Dell 65W USB-C, inkl. 3-pol strömkabel
Nyhet!
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
65meter
Art.nr: 57996 319,20 kr
4,91 kr/meter
AC-adapter Dell 100W USB-C, inkl. 3-pol strömkabel
Nyhet!
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (1-2 dagar)
100W
Art.nr: 58145 639,20 kr
6,39 kr/W
Microsoft Office Home 2024, alla språk, för 1 dator, PC/Mac, E-licens
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 49926
1 319,20 kr
Webcam Viewsonic VB-CAM-001 1080p-30fps 110-grad stereo klämma/fot/tripod-fäste PC/Mac/Chrome 1Å
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 10318
279,20 kr
Kontaktdon TP cat6a Keystone tool-less metall/vit
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 13321
41 kr
Logitech Marathon Mouse M705, USB nano-adapter - Silver
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
1 000dpi
Art.nr: 4235 304 kr
0,30 kr/dpi
Logitech MK540 Advanced Combo, RF, nordiskt, 3 års batteritid
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 3936
455,48 kr




