20 TB Seagate Exos X20, 7200 rpm, 256 MB cache, SATA3
Seagate ST20000NM007D
20 000 GB
Art.nr: 5655
{$antal} {$enhet} i butikslager, hyllplats {$hyllplats}
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
9 330 kr
0,47 kr / GB
| Lagring | |
|---|---|
| Hårddiskkapacitet | 20000 GB |
| Gränssnitt | Serial ATA III |
| Hårddiskens rotationshastighet | 7200 RPM |
| Miljökrav | |
|---|---|
| Stötar i avstängt läge | 200 G |
| Icke-drift vibrationer | 2,27 G |
| Stötar vid drift | 40 G |
| Temperatur vid drift | 5 - 60 ° C |
| Egenskaper | |
|---|---|
| Komponent för | PC |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 2500000 tim |
| Genomsnittlig överföringshastighet för hårddisken | 285 MB/s |
| HDD gränssnitt överföringshastighet | 6 Gbit/s |
| Hårddiskens storlek | 3.5" |
| HDD bibehållen överföringshastighet | 272 MiB/s |
| Strömtillförsel | |
|---|---|
| Strömförbrukning (läsning) | 9,4 W |
| Strömförbrukning (skrivning) | 6,4 W |
| Strömförbrukning (viloläge) | 5,4 W |
| Vikt & dimension | |
|---|---|
| Bredd | 101,8 mm |
| Djup | 147 mm |
| Höjd | 26,1 mm |
| Vikt | 670 g |
| Fabrikat | |
|---|---|
| Tillverkare | Seagate |
| SKU | ST20000NM007D |
10 TB Seagate Exos X16, 7200 rpm, 256 MB cache, 512e/4Kn, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara
10 000GB
Art.nr: 16232 2 712 kr
0,27 kr/GB
16 TB Seagate Exos X16, 7200 rpm, 256 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
16 000GB
Art.nr: 8918 3 272 kr
0,20 kr/GB
12 TB Seagate Exos X18, 7200 rpm, 256 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara
12 000GB
Art.nr: 4964 3 752 kr
0,31 kr/GB
16 TB Seagate Exos X18, 7200 rpm, 256 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara
16 000GB
Art.nr: 4910 4 072 kr
0,25 kr/GB
4 TB Seagate Exos, 7200 rpm, 256 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara
4 000GB
Art.nr: 8967 4 872 kr
1,22 kr/GB
16 TB Seagate Exos X18, 7200 rpm, 256 MB cache, SAS 12Gb/s
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara
16 000GB
Art.nr: 19074 4 952 kr
0,31 kr/GB
20 TB Seagate Exos X20, 7200 rpm, 256 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-14)
20 000GB
Art.nr: 11918 6 552 kr
0,33 kr/GB
18 TB Seagate Exos X18 Enterprise, 7200 rpm, 256 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
18 000GB
Art.nr: 7455 7 352 kr
0,41 kr/GB
18 TB Seagate Exos X18, 7200 rpm, 256 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
18 000GB
Art.nr: 7467 8 472 kr
0,47 kr/GB
