24 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SAS 12Gb/s, Self-Encrypting Drive (SED)
Seagate ST24000NM005H
24 000 GB
Art.nr: 56239
Beställningsvara (2-3 dagar)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
7 112 kr
0,30 kr / GB
| Egenskaper | |
|---|---|
| Hårddiskkapacitet | 24000 GB |
| Gränssnitt | SAS |
| Hårddiskens rotationshastighet | 7200 RPM |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 2500000 tim |
| Modell | HDD |
| Genomsnittlig åtkomsttid | 4,16 ms |
| HDD gränssnitt överföringshastighet | 12 Gbit/s |
| Hårddiskens storlek | 3.5" |
| Komponent för | PC |
| Kryptering | SED |
| Strömtillförsel | |
|---|---|
| Strömförbrukning (läsning) | 9,8 W |
| Strömförbrukning (skrivning) | 8,2 W |
| Strömförbrukning (viloläge) | 6,5 W |
| Vikt & dimension | |
|---|---|
| Bredd | 101,8 mm |
| Djup | 26,1 mm |
| Höjd | 147 mm |
| Vikt | 685 g |
| Miljökrav | |
|---|---|
| Stötar i avstängt läge | 200 G |
| Icke-drift vibrationer | 2,27 G |
| Stötar vid drift | 40 G |
| Temperatur vid drift | 10 - 60 ° C |
| Fabrikat | |
|---|---|
| Tillverkare | Seagate |
| SKU | ST24000NM005H |
| Produktlänk | https://www.seagate.com/gb/en/products/enterprise-drives/exos-x/x24/ |
12 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager (ber. 2026-04-08)
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
12 000GB
Art.nr: 19216 3 672 kr
0,31 kr/GB
12 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SATA3, Self-Encrypting Drive (SED)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager (ber. 2026-04-14)
Beställningsvara (ber. 2026-04-14)
12 000GB
Art.nr: 51554 3 672 kr
0,31 kr/GB
12 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SAS 12Gb/s
{$antal} {$enhet} i fjärrlager (ber. 2026-04-14)
Beställningsvara (ber. 2026-04-14)
12 000GB
Art.nr: 19399 4 152 kr
0,35 kr/GB
16 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SATA3, Self-Encrypting Drive (SED)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager (ber. 2026-04-14)
Beställningsvara (ber. 2026-04-14)
16 000GB
Art.nr: 51555 5 432 kr
0,34 kr/GB
24 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
24 000GB
Art.nr: 17648 5 832 kr
0,24 kr/GB
16 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
16 000GB
Art.nr: 19454 7 192 kr
0,45 kr/GB
20 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SAS 12Gb/s
{$antal} {$enhet} i fjärrlager (ber. 2026-04-14)
Beställningsvara (ber. 2026-04-14)
20 000GB
Art.nr: 19433 7 272 kr
0,36 kr/GB
20 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SATA3
{$antal} {$enhet} i fjärrlager (ber. 2026-04-14)
Beställningsvara (ber. 2026-04-14)
24 000GB
Art.nr: 19458 7 992 kr
0,33 kr/GB
16 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SAS 12Gb/s
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
16 000GB
Art.nr: 19445 8 472 kr
0,53 kr/GB
20 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SATA3, Self-Encrypting Drive (SED)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
20 000GB
Art.nr: 53893 8 472 kr
0,42 kr/GB
24 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SAS 12Gb/s
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
24 000GB
Art.nr: 47375 9 832 kr
0,41 kr/GB
24 TB Seagate Exos X24, 7200 rpm, 512 MB cache, SATA3, Self-Encrypting Drive (SED)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
24 000GB
Art.nr: 49000 10 152 kr
0,42 kr/GB
