Dell Pro Max 14 MC14250, 14" Full HD+ VA matt, Intel Core Ultra 7 265H, 16 GB, 512 GB PCIe SSD, RTX PRO 500, WiFi 7, bakbelyst tangentbord, Win11 Pro, 3 års på-platsen-garanti
Dell 5GXYM
14 000 3DMark11 P
Art.nr: 56090
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
15 832 kr
1,13 kr / 3DMark11 P
| Display | |
|---|---|
| Storlek (tum) | 14" |
| Paneltyp | VA |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| HD typ | Full HD+ |
| Kontrastförhållande (medel) | 800:1 |
| Ljusstyrka | 300 cd/m² |
| Pekskärm | Nej |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 Hz |
| Pixeltäthet | 162 ppi |
| RGB-färgrymd | NTSC |
| Display-respons rise/fall | 35 ms |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| Färgomfång | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Tillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 7 |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor | 265H |
| Processor antal kärnor | 16 |
| Effektiva kärnor | 8 |
| Prestandakärnor | 6 |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 4,5 GHz |
| Processor antal trådar | 16 |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 5,3 GHz |
| Processorboostfrekvens | 5,3 GHz |
| Processorns cache | 24 MB |
| Processorns baseffekt | 28 W |
| Basfrekvens för prestandakärna | 2,2 GHz |
| Basfrekvens för effektiv kärna | 1,7 GHz |
| Maximal turboeffekt | 115 W |
| LP-E-kärnor (Low Power Efficient-cores) | 2 |
| Basfrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 700 MHz |
| Maximal turbofrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 2,5 GHz |
| NPU (Neural processor unit) | |
|---|---|
| NPU (Neural Processor Unit) | Intel AI Boost |
| Total processorprestanda upp till | 97 TOPs |
| NPU-prestanda upp till | 13 TOPs |
| Stöd för Windows Studio-effekter | Ja |
| Grafikprocessorns prestanda upp till | 75 TOPs |
| Grafiken | |
|---|---|
| Ombord grafikkort modell | Intel Arc 140T |
| Diskret grafikkort | Ja |
| Diskret grafikkortsmodell | NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell |
| Diskret grafikminne typ | GDDR7 |
| Minneskapacitet, diskret grafikkort | 6 GB |
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Lagringsmedia | SSD |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| M.2 SSD-storlek | 2230 (22 x 30 mm) |
| Minne | |
|---|---|
| Internminne | 16 GB |
| Typ av internminne | LPDDR5x-SDRAM |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Dataöverföringshastighet | 7467 MT/s |
| Anslutningar | |
|---|---|
| Intel Thunderbolt 4 | Ja |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Antal HDMI | 1 |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal LAN-portar (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Produktens färg | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
| Produkttyp | Mobil arbetsstation |
| Kamera | |
|---|---|
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 2,07 MP |
| Upplösning, främre kamera | 1920 x 1080 pixlar |
| Främre kamera av HD-typ | Full HD |
| Infraröd (IR) kamera | Ja |
| Batteri | |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium Polymer (LiPo) |
| Antal battericeller | 4 |
| Batterikapacitet | 72 Wh |
| Laddningstid | 3 tim |
| Snabb laddning | Ja |
| Nätverk | |
|---|---|
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| WLAN-kontrollens modell | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Antenntyp | 2x2 |
| Audio | |
|---|---|
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalartillverkare | Waves |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Ljudchipp | Realtek ALC3329 |
| Ljudsystem | MaxxAudio Pro |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Programvara | |
|---|---|
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Special features | |
|---|---|
| Varumärkesspecifika teknologier | Control Vault 3+, Express Charge Boost capable, HDR Camera |
| Strömtillförsel | |
|---|---|
| AC-adapter effekt | 130 W |
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
| Bevakning | |
|---|---|
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Kortläsare för smarta kort | Ja |
| Tangentbord | |
|---|---|
| Numeriskt tangentbord | Nej |
| Pekredskap | Styrplatta |
| Tangentbordsspråk | Nordiskt |
| Knapp för Copilot | Ja |
| Prestanda | |
|---|---|
| Accelerometer | Ja |
| Vikt & dimension | |
|---|---|
| Bredd | 313 mm |
| Djup | 227,3 mm |
| Höjd (framsida) | 1,48 cm |
| Höjd (baksida) | 1,89 cm |
| Vikt | 1,79 kg |
| Förpackningens innehåll | |
|---|---|
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Koldioxidavtryck | |
|---|---|
| Koldioxidutsläpp (energiförbrukning) | 22,018 |
| Koldioxidutsläpp i slutet av livscykeln (kg CO2e) | 1,01 |
| Koldioxidutsläpp, logistik (kg CO2e) | 5,252 |
| Koldioxidutsläpp, tillverkning (kg CO2e) | 72,619 |
| Totalt koldioxidavtryck (kg of CO2e) | 101 |
| PAIA-version | GaBi version 1, 2024 |
| Miljökrav | |
|---|---|
| Temperatur vid drift | 0 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 65 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Fabrikat | |
|---|---|
| Tillverkare | Dell |
| SKU | 5GXYM |
27" Dell Pro Plus P2725D, IPS 2560x1440, 5 ms, 100Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/DP, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
27tum
Art.nr: 53138 3 272 kr
121,19 kr/tum
27" Dell UltraSharp U2724D, IPS 2560x1440, 5 ms, 120Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP, USB 3.2/USB-C-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
27tum
Art.nr: 19926 3 912 kr
144,89 kr/tum
27" Dell UltraSharp U2724DE, IPS 2560x1440, 5 ms, 120Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP/TB4/USB-C 90W, LAN, USB 3.2/USB-C-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
27tum
Art.nr: 19340 5 512 kr
204,15 kr/tum
Dell Pro Wireless ANC Headset WL5024, Bluetooth/USB-C, ANC
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
Art.nr: 19533
1 839,20 kr
Logitech B110 Silent, 1000 dpi, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
1 000dpi
Art.nr: 6740 95,20 kr
0,10 kr/dpi
Logitech M220 Silent, USB nano-adapter, 1000 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
1 000dpi
Art.nr: 4260 167,20 kr
0,17 kr/dpi
Logitech Wireless Mouse M280, 1000 dpi - Svart
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
1 000dpi
Art.nr: 2835 215,20 kr
0,22 kr/dpi
Dell Multi-Device Wireless Keyboard and Mouse Combo KM7120W, RF/Bluetooth, nordiskt
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 19047
639,20 kr
USB-C dockningsstation Dell Performance Dock WD19DCS, HDMI/2xDP, GigaLAN, 3xUSB 3.2, 1xUSB-C, inkl. 240W strömadapter
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 3997
4 312 kr
USB-C/USB 3.0 dockningsstation StarTech.com DK30A2DH, 2xHDMI/2xDP 4K@60Hz, komboport hörlur/mikrofon, GigaLAN, 6xUSB 3.1
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-14)
Art.nr: 51378
1 879,20 kr
Dell UltraSharp WB7022, 4k/UHD-video, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 19114
1 719,20 kr
Logitech BRIO, 4k/UHD-video, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-08)
Art.nr: 2692
1 599,20 kr
Logitech HD WebCam C270, 720p, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 2044
199,20 kr
Logitech Webcam C925e, 1080p, H.264
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 2046
519,20 kr
Dell Ecoloop Pro Classic Briefcase 14"
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
14tum
Art.nr: 53764 359,20 kr
25,66 kr/tum
14" Dell Pro 14 Plus Portable USB-C-monitor, Full HD+ IPS 1920x1200
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
14tum
Art.nr: 53880 2 232 kr
159,43 kr/tum
23.8" Dell UltraSharp U2424H, IPS 1920x1080, 5 ms, 120Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
23,8tum
Art.nr: 19494 2 312 kr
97,14 kr/tum
23.8" Dell UltraSharp U2424HE, IPS 1920x1080, 5 ms, 120Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP/USB-C 90W, USB 3.2-hubb, LAN
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
23,8tum
Art.nr: 19256 2 712 kr
113,95 kr/tum
24" Dell Pro Plus P2425DE, IPS 2560x1440, 5 ms, 100Hz, höjdjusterbar, pivot, 2xHDMI/DP/USB-C 90W, LAN, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
24tum
Art.nr: 52752 2 872 kr
119,67 kr/tum
31.5" Dell UltraSharp U3224KBA, IPS Black 6K/6144x3456, 5 ms, HDR600, höjdjusterbar, pivot, HDMI/MiniDP/Thunderbolt 4/USB-C 140W, högtalare, 8MP webbkamera, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
31,5tum
Art.nr: 19338 24 392 kr
774,35 kr/tum
34" Dell UltraSharp U3425WE, Curved IPS 3440x1440, 5 ms, 120Hz, höjdjusterbar, HDMI/DP/TB4/USB-C 90W, LAN, högtalare, USB-C/3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
34tum
Art.nr: 47710 8 152 kr
239,76 kr/tum
37.5" Dell UltraSharp U3824DW, Curved IPS 3840x1600, 5 ms, 2300R, 2xHDMI/DP/USB-C 90W, högtalare, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
38tum
Art.nr: 13337 10 712 kr
281,89 kr/tum
43" Dell U4323QE, IPS 4K/3840x2160, 5 ms, höjdjusterbar, 2xHDMI/DP/USB-C 90W, högtalare, USB 3.2-hubb, LAN, KVM-switch
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
43tum
Art.nr: 29384 8 952 kr
208,19 kr/tum
31.5" Dell Pro Plus P3225DE, IPS 2560x1440, 5 ms, 100Hz, höjdjusterbar, pivot, HDMI/DP/USB-C 90W, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-10)
31,5tum
Art.nr: 53931 4 632 kr
147,05 kr/tum
Dell Pro Wired ANC Headset WH5024, aktiv brusreducering, USB-C
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 50779
639,20 kr
Jabra Evolve 20 MS Mono, volymkontroll, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 9123
359,20 kr
Microsoft Office Home 2024, alla språk, för 1 dator, PC/Mac, E-licens
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
Art.nr: 49926
1 319,20 kr
Webcam Viewsonic VB-CAM-001 1080p-30fps 110-grad stereo klämma/fot/tripod-fäste PC/Mac/Chrome 1Å
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 10318
279,20 kr
Kontaktdon TP cat6a Keystone tool-less metall/vit
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 13321
41 kr
Logitech Marathon Mouse M705, USB nano-adapter - Silver
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-09)
1 000dpi
Art.nr: 4235 304 kr
0,30 kr/dpi
Microsoft Windows 11 Home 64-bit, alla språk, E-Licens
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 4656
1 295 kr






