Dell Alienware Aurora ACT1250, Intel Core Ultra 9 285K, 32 GB, 2 TB PCIe SSD, GeForce RTX 5080, WiFI 7, 2.5GbE LAN, Win11
Dell 36YYW
Art.nr: 55685
Beställningsvara (1-2 dagar)
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
37 600 kr
| Processor | |
|---|---|
| Prestandakärnor | 8 |
| Tillverkare | Intel |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 9 |
| Processor | 285K |
| Processorkärnor | 24 |
| Effektiva kärnor | 16 |
| Processortrådar | 24 |
| Processorns cache | 36 MB |
| Processorboostfrekvens | 5,7 GHz |
| Basfrekvens för effektiv kärna | 3,2 GHz |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 4,6 GHz |
| Basfrekvens för prestandakärna | 3,7 GHz |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 5,5 GHz |
| Maximal turboeffekt | 250 W |
| Processorns baseffekt | 125 W |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| NPU (Neural processor unit) | |
|---|---|
| NPU (Neural Processor Unit) | Intel AI Boost |
| AI-programvaruramverk som stöds av NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU-prestanda upp till | 13 TOPs |
| Sparsity-support | Ja |
| Stöd för Windows Studio-effekter | Ja |
| Grafikprocessorns prestanda upp till | 8 TOPs |
| Total processorprestanda upp till | 36 TOPs |
| Grafiken | |
|---|---|
| Integrerad grafik modell | Intel Graphics |
| Diskret grafikkort | Ja |
| Diskret grafikkortsmodell | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Minneskapacitet, diskret grafikkort | 16 GB |
| Diskret grafikminne typ | GDDR7 |
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Total lagringskapacitet | 2 TB |
| Lagringsmedia | SSD |
| Solid-state drive kapacitet | 2 TB |
| Total SSD-kapacitet | 2 TB |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| Minne | |
|---|---|
| Internminne | 32 GB |
| Minnesplatser | 2x DIMM |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minneslayout | 2 x 16 GB |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Anslutningar | |
|---|---|
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 5 |
| Antal USB 2.0 | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) | 1 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Linje ut | Ja |
| S/PDIF-utgång | Ja |
| USB 4 Gen 2x2, antal portar | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassityp | Skrivbord |
| Produktens färg | Platina |
| Typ av kabellåsanslutning | Kil |
| Optisk lagring | |
|---|---|
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Programvara | |
|---|---|
| Installerat operativsystem | Windows 11 Home |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Nätverk | |
|---|---|
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| WLAN-kontrollens modell | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Prestanda | |
|---|---|
| Ljudchipp | Realtek ALC1220 |
| Moderkortets chipset | Intel Z890 |
| Ljudutgångskanaler | 5.1 kanaler |
| Strömtillförsel | |
|---|---|
| 80 plus-certifiering | 80 PLUS Platinum |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Vikt & dimension | |
|---|---|
| Bredd | 197 mm |
| Djup | 458,4 mm |
| Höjd | 418 mm |
| Vikt | 15,4 kg |
| Miljökrav | |
|---|---|
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 65 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 80% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Altitud vid drift | -15,2 - 3048 m |
| Höjd över havet i avstängt läge | -15,2 - 10668 m |
| Förpackningens innehåll | |
|---|---|
| Tangentbord ingår på utvalda marknader | Keyboard not included |
| Kabel inkluderad | AC |
| Mus inkluderad på utvalda marknader | No Mouse |
| Fabrikat | |
|---|---|
| Tillverkare | Dell |
| SKU | 36YYW |
24.5" Dell Alienware AW2523HF, IPS 1920x1080, 0.5 ms, 360Hz FreeSync Premium, höjdjusterbar, pivot, 2xHDMI/DP, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara
24,5tum
Art.nr: 52587 5 752 kr
234,78 kr/tum
24.5" Dell Alienware AW2524HF, IPS 1920x1080, 0.5 ms, 500Hz FreeSync Premium, höjdjusterbar, pivot, 2xHDMI/DP, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
24,5tum
Art.nr: 50088 4 792 kr
195,59 kr/tum
Dell UltraSharp WB7022, 4k/UHD-video, USB
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
Art.nr: 19114
1 759,20 kr
26.7" Dell Alienware AW2725DF, OLED 2560x1440, 0.03 ms, 360Hz FreeSync Premium Pro, HDR400, höjdjusterbar, pivot, 2xHDMI/DP, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
26,7tum
Art.nr: 52821 6 072 kr
227,42 kr/tum
27" Dell Alienware AW2723DF, Nano IPS 2560x1440, 1 ms, 280Hz G-Sync, DisplayHDR 600, höjdjusterbar, pivot, 2xHDMI/DP, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
27tum
Art.nr: 50087 5 032 kr
186,37 kr/tum
27" Dell Alienware AW2724HF, FastIPS 1920x1080, 0.5 ms, 360Hz FreeSync, HDR10, höjdjusterbar, pivot, HDMI/2xDP, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
27tum
Art.nr: 19767 3 272 kr
121,19 kr/tum
27" Dell Alienware AW2725QF, IPS 3840x2160, 0.5 ms, 180/360Hz G-Sync, HDR600, höjdjusterbar, pivot, 2xHDMI/DP, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (2-3 dagar)
27tum
Art.nr: 54091 4 392 kr
162,67 kr/tum
31.5" Dell Alienware AW3225DM, Curved VA 2560x1440, 1 ms, 180Hz FreeSync, 1500R, HDR, höjdjusterbar, 2xHDMI/DP, USB-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
31,5tum
Art.nr: 52753 2 872 kr
91,17 kr/tum
34" Dell Alienware AW3425DWM, Curved VA 3440x1440, 1 ms, 180Hz FreeSync Premium, 1500R, HDR400, höjdjusterbar, 2xHDMI/DP, USB 3.2-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
34tum
Art.nr: 53771 3 432 kr
100,94 kr/tum
32" Dell Alienware AW3225QF, Curved OLED 2560x1440, 0.03 ms, 240Hz G-Sync, 1700R, HDR400, höjdjusterbar, 2xHDMI/DP, USB-hubb
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
32tum
Art.nr: 52822 10 792 kr
337,25 kr/tum
32 GB DDR5 5600MHz PC44800 UDIMM Desktop 288-pin 1,1v Crucial
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
32GB
Art.nr: 15385 3 800 kr
118,75 kr/GB
Dell Emc Dell Pro 27 Plus Monitor - P272 P2725h 27in Wled 1920 X 1080 16:
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
27tum
Art.nr: 54983 1 799,20 kr
66,64 kr/tum
dh DATORN Serienummer:
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
Art.nr: 13789
0 kr
26 TB HC590 302MB/s 7200rpm 512MB cache 32dB 8,4W Server SATA 512e/4kn 3,5tum WD Ultrastar
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
{$antal} {$enhet} i butikslager
26 000GB
Art.nr: 50095 5 992 kr
0,23 kr/GB
Lenovo ThinkPad USB-C Wired Compact Mouse
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
Beställningsvara (ber. 2026-04-07)
2 400dpi
Art.nr: 55740 207,20 kr
0,09 kr/dpi





